Böbrek kanseri

Böbrek kanseri nedir?

Böbrek kanseri, böbrek hücrelerinden kaynaklanan bir kanser türüdür. Böbrek kanseri için bir başka isim renal hücreli karsinomdur. En sık görülen böbrek kanseri türü “berrak hücreli karsinomdur”.

Böbrek kanseri türleri nelerdir?

Tüm böbrek kanserleri aynı değildir. Böbrek kanserleri, böbreğin farklı hücrelerinden kaynaklanabilir, daha yavaş büyüyebilir veya daha agresif olabilir; daha büyük veya daha küçük olabilir veya böbrek dışına yayılabilir.

Böbrek kanseri, kanser hücrelerinin mikroskop  altındaki görünümüne (kanserin “histolojisi”) bağlı olarak farklı alt gruplara ayrılır. Kanserdeki hücreler neredeyse normal bir organ veya doku gibi mikroskop altında  görülebilir (düşük dereceli) veya çok dağınık görünüp hücrelerin boyut ve şekli farklı olabilir (yüksek dereceli). Böbrek kanseri tipi ameliyat için genellikle önemli değildir, ancak daha fazla tedaviye ihtiyaç duyulursa kritik olabilir.

Nedenleri nelerdir?

Çoğu kanserde olduğu gibi, böbrek kanseri de vücudunuzda zamanla biriken mutasyonlardan kaynaklanır. Aynı şekilde diğer çoğu kanser gibi en sık yaşlılarda ortaya çıkar ve çoğunlukla erkeklerde 40 yaşın üzerinde görülen bir hastalıktır. Özellikle böbrek kanseri olan aile üyeleri olanlar, yüksek risk altındadır. Bu ebeveynden çocuğa geçen genlere bağlı olabilir. Kalıtsal gen mutasyonları böbrek kanserlerinin sadece % 3-5’ine neden olur.

Bunun dışında böbrek taşı rahatsızlığı, toksik bileşiklere maruz kalma, uzun süreli diyaliz ve edinilmiş kistik hastalık, sigara içme, obezite ve yüksek tansiyon gibi durumlar böbrek kanseri riskinizi arttırır.

Belirtileri nelerdir?

Birçok böbrek kanseri, semptomlara neden olmaz; başka bir problem için istenen tarama, röntgen veya ultrason sırasında tesadüfen bulunurlar. Böbrek kanseri semptomlara neden olduğunda bunlar belirli olmayabilir, yani, böbrek kanserinin neden olabileceği semptomların çoğu yanlışlıkla bir idrar enfeksiyonu veya kas spazmı gibi diğer nedenlerle ilişkilendirilebilir.

Böbrekler vücutta derin olduğu için böbrekte bir yumru hissetmek veya yüzeyden neler olup bittiğini dışarıdan görmek kolay değildir. Genellikle böbrek kanseri, kazara bulunur. Doktor başka bir sebeple tarama yaptığında böbrekle ilgili bir şey fark edebilir.

Böbrek kanseri için tedavi türleri nelerdir?

Kanserin boyutuna ve yayılıp yayılmadığına bağlı olarak kanserin evreleri vardır. Bu, tedaviyi yönlendirmeye yardımcı olur ve uzun süreli takip bakımının planlanmasına yardımcı olabilir. Evreleme sadece klinik değerlendirmeye dayandığında, klinik evre olarak adlandırılır. Etkilenen dokunun mikroskopik incelemesi “patolojik” aşamayı belirler.

Böbrek kanseri için cerrahi yöntem, sistematik anti-kanser ilaçları, özel radyasyon tedavisi ve ablatif tedaviler gibi farklı tedavi türleri vardır. Her tedavi türü farklı bir nedenden dolayı kullanılır. Genellikle, bir kombinasyon veya özel bir tedavi dizisi kullanılır. Doktorunuz hangi tedavilerin size uygun olacağını açıklayacaktır. Birlikte sizin için en iyi tedaviye karar verebilirsiniz.

Garip görünebilir, ancak 1. evre böbrek kanserli bazı insanlar için ilk en iyi tedavi genellikle gözlem veya “aktif gözetim” dir. Böbrekte daha büyük bir kanseriniz varsa, ameliyat genellikle ilk ve en iyi tedavi yöntemidir.

Böbrek kanseriyle ilgili klinik çalışmalar da mevcuttur. Bu çalışmaların nasıl yürüdüğünü, bir klinik çalışmaya nasıl katılabileceğinizi ve size nasıl yardımcı olabileceğini öğrenmek için tıklayın .

Tedavi ile nasıl başa çıkılır?

Siz ve sağlık ekibiniz, doğru zamanda  doğru tedaviyi seçtiğinizden emin olmak için durumunuz hakkında mümkün olduğunca fazla bilgi toplamalıdır. Karar vermeden önce güncel bilgiler almak için hasta destek kuruluşunuzla iletişim kurmak isteyebilirsiniz. Benzer bir durumla karşı karşıya kalan diğer böbrek kanseri hastalarıyla durumunuz hakkında konuşmayı yararlı bulabilirsiniz.

Destekleyici ve palyatif bakım gibi hastalığınızla başa çıkmak için günlük olarak size yardımcı olacak diğer seçeneklerden yararlanabilirsiniz. Sağlık sisteminiz bu seçeneği sağlamıyorsa, tavsiye için hasta destek kuruluşunuza başvurun; genellikle bu destek hizmetlerine erişmenin en iyi yolunu bilirler.

Kanser ve tedavisi sizi fiziksel ve duygusal olarak çok etkileyebilir. Kendinize bakmak önemlidir. Bunun için dengeli ve sağlıklı bir diyet, sigara içmemek, düzenli egzersiz yapmak ve depresyonda ya da endişeli hissediyorsanız gerekli yardımı almak önemlidir.

Doktorunuz İçin Sorular

 • Ne tür böbrek kanserim var?
 • Kanserim hangi evrede?
 • İnsanlara daha önce bu tür bir tedavi uyguladınız mı?
 • Tedavi seçeneklerim nelerdir?
 • Sigortam tedavi masraflarını karşılar mı?
 • Tedaviler beni nasıl hissettirecek?
 • Tedavi sırasında ve sonrasında daha iyi hissetmeme yardımcı olacak  şeyler neler?
 • Olağan tıbbi bakım ile birlikte göz önünde bulundurabileceğim tamamlayıcı tedaviler var mı?
 • Ne kadar sıklıkta kontrol yaptırmalıyım?
 • Kaçınmam gereken şeyler var mı?
 • Günlük hayatım nasıl etkilenecek?